Ha egy frissítő masszázsra vágyunk és egészségesek vagyunk, akkor bátran adjuk át magunkat az élménynek, minden más esetben óvatosnak kell lennünk.

Általánosságban kijelenthetjük, hogy bármilyen masszázsnak vannak javallatai és ellenjavallatai. Ezeket a szakemberek (jó esetben ismerik), a kezelés előtt felmérik a vendég állapotát, így döntenek arról, hogy egyáltalán elkezdjék-e a kezelést, és ha igen, akkor mit és hogyan.

A csontritkulás, a fertőző betegségek, a daganatos betegségek, a trombózis vagy éppen a menstruáció például ellenjavallat, de természetesen előfordulnak még olyan lehetőségek, amikor óvatosnak kell lenni.

Fáj itt és fáj ott, ezért jöttem masszázsra

A mozgásrendszerben előbukkanó fájdalom, például a sajgó derék vagy térd fasciális szempontból azt jelzi, hogy a testben az egyes struktúrák között nincs elég hely a mozgásra. Ha kizárólag az érintett területek kezelésére koncentrál a masszázs, akkor átmenetileg enyhülést, panaszmentességet hozhat a terápia, de a szúrás, hasogatás, görcs, nyilallás egy idő után kiújul. Miért? Mert a változáshoz a rendszert kell alakítani, és nem pusztán a részleteket.

Mélyítjük, vagy feloldjuk a mintát? Az itt a kérdés.

A technikai arzenálban különböző fogások szerepelnek, azonban a fogások ismerete önmagában nem elég! A jó szakember azt is tudja, hogy mely részekhez hogyan kell hozzányúlni annak érdekében, hogy a minták enyhüljenek, és ne tovább mélyüljenek.

Az egészet látni, majd a részleteken dolgozni

Hatékony kezelési stratégia a teljes test állapotának felmérésével állítható fel. A TestOlvasás során a szakavatott szem látja, hol borult meg a test harmóniája, vagyis a kötőszövet rövidülése vagy nyúlása hogyan terelte el az egyes testtájakat az optimális irányból. A kompenzációs minták között van billenés, tolódás, csavarodás: a lúdtalp, a hátra feszülő térd, az elbillenő medence, a csavarodó váll, vagy az ún. monitornyak ennek a jelei.

A testtartás
A mozgásrendszerben előbukkanó fájdalom, például a sajgó derék vagy térd fasciális szempontból azt jelzi, hogy a testben az egyes struktúrák között nincs elég hely a mozgásra.

Tartós változás

A megoldáshoz látni kell, hogy a szerkezetben a rövidülés vagy a nyúlás milyen testtartást alakított ki, ezután lehet a módosult mintákat manuális fogásokkal enyhíteni. Vegyük konkrét példaként az előre billenő csípőt. Ha ebben az esetben nem a megfelelő izmokat nyújtjuk, akkor mélyítjük a mintát, a megoldástól egyre távolabb kerülve.

Egy ősi masszázstechnika kötőszöveti szemlélettel

A thai masszázs hatása elsősorban az energiarendszer kiegyensúlyozását célozza meg: a különböző testhelyzetek felvétele az energiavonalak esetleges elakadásait szabadítja fel. A thai masszőr jógapózokba segíti bele a vendéget, a passzív mozgatás segít a rendellenességek, szabálytalanságok enyhítésében.

A thai masszázs ősi rendszere és a modern kötőszöveti technikák ötvözete (Nuad Fascial Concept) egy új területe a myofasciális terápiáknak, ötvözi a jógát, a thai masszázst, és a fascia kutatások tudását.

A masszázs passzív terápia, amely önmagában nem képes arra, hogy a mozgásszervi problémáinkat meggyógyítsa. Az NFC, a TestSzobrászat, és a Strukturális Integráció képes beindítani a folyamatot, de a végleges javuláshoz a vendég aktív közreműködése, a rendszeres mozgás is kell. A változás elkezdődik, de a munka oroszlánrésze a mindennapokban történik. A gravitáció dolgozik, a jóga, az acroyoga gyakorlatainak tudatos alkalmazása pedig a beindult változásokat tökéletesíti.

Ha szeretnéd megtapasztalni a thai masszázs és a modern fasciális szemlélet (NFC) módszerét a gyakorlatban, akkor neked szól ez a workshop!

Ha érdekel az AcroYoga és az egészséges testtartás kapcsolata, akkor olvasd el ezt a cikket is.

Olvasd el Ujhelyi Péter TestSzobrász mester bemutatkozását.