Az összes izom és a kötőszövet összehangolt működésére van szükség ahhoz, hogy a test jól funkcionáljon a mindennapokban.

Lehet, hogy eddig nem is sejtetted, hogy fáradékonyságod, energiahiányod hátterében a helytelen testtartásod, és az alig használt mélyizmaid állnak. Pedig nagyon gyakran ez a helyzet! De hogyan lehet a testtartást az optimális irányba terelni, és a mélyizmokat hatékonyan edzeni?

Az egyik lehetséges megoldás az akrojóga, amely számos fizikai panasz enyhítésében is a segítségedre lehet, ilyenek például az alsó háti szakasz fájdalma, és a derékfájdalom. De ezen túl a testtartási minták változtatásában és a mélyizmok erősítésében, vagyis az alapokon történő munkában is nagyon fontos szerepe van az akrojógának! Ha okosan építed fel a gyakorlásodat, akkor a jutalmad a játék mellett a valódi problémamegoldás a tüneti kezelés helyett!

Az akrojóga minden olyan egészségügyi helyzetben ajánlott, amikor orvosilag nincs konkrét javallat a mozgás mellőzésére. Ha mégis kétséged lenne, fordulj szakemberhez, aki személyesen méri fel a fizikai állapotodat.

Az alsó háti szakasz tehermentesítése egy lunar akrojóga pozícióban

Mi az a fascia? Képzelj el egy ezüstfehér, flexibilis, mégis erős anyagot, ami minden csontot, ideget, izmot, minden porcikát körülvesz, és ami egyúttal a belső szerkezetet képezi, mindent mindennel összekapcsol. A fascia mindent szeparál és összeköt egyszerre. De ez még nem minden! Mert a fascia épsége a testi egészséged alapja.

A felszíni fascia tulajdonképpen minden, ami az izmok felett van, vagyis a bőr rétegei. A mély fascia (Fascia profundus) ebből következően az izmok rendszere, ahogy már Ida Rolf és Thomas Myers is megfogalmazta. A felszíni és a mély fascia szövetminőségében különbözik. Az izmokat tovább csoportosíthatjuk a felszíni és mélyizmok rendszerére, utóbbi a mélyvonalat alkotja azon az energetikai rendszeren, amely nagyjából egybeesik az ősi thai masszázs rendszerének legfőbb energiavonalával a Sen Sumanával (Sushumna Nadi). A TestSzobrász rendszere ezzel a réteggel foglalkozik, és ezt a réteget is lehet fejleszteni az akrojóga gyakorlás során. Fontos kiemelni, hogy kevés sport közben képes a gyakorló eddig a struktúráig eljutni, pedig a helyes tartás, ezzel pedig az egészség itt kezdődik. Miért mondjuk ezt? Mert ideális esetben a mélyizomzatból indul a mozgás, amit a felszíni mozgató izmok fejeznek be.

A mélyizmok rendszeréhez tartozik a törzsig fel, a lábujjak izmai, a boltívet tartó izom, amelyek a lábszár mély struktúráit alkotják, a közelítők, a medencefenék izmai, mélyebben fekvő csípőízületi mozgatók, a lapocka alsó stabilizátorai, a mély gerinc izmok, a rekeszizom, a haránt hasizom. Ez a rendszer folyamatos, de alacsony szintű aktivitásra képes.

Azért kell tehát annyit beszélnünk a mélyizmokról, mert – a fascia alapdefiníciójával összhangban -, a mélyizmok rendszere egy belső egység, amely a mélyvonalon helyezkedik el az emberi testben, ha nem eddzük a mélyizmokat, akkor előbb akut, később krónikus fájdalom lesz a jutalmunk.

A strandtest és a felszíni izmok

Leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a felszíni izmokat látjuk, a formás kar, a szép láb attól olyan, amilyen, mert a felszíni izmaink kidolgozottak, és nincsen rajtuk zsírréteg. A felszíni izmok rendszere az erősebb terhelések során aktiválódik és kapcsolódik be a test mozgatásába. Ezen hosszabb izmok – például a bicepsz, vagy a külső ferde hasizom – gyorsabban aktiválódnak, és fáradnak, a mélyizmoknál jóval nagyobb energia befektetéssel működtethetőek.

A külcsín és a belbecs

A felszíni izmok adják a külcsínt, de a mélyizmok fittsége nélkül olyan szerepet is vállalniuk kell, amit bizony nem osztottak rájuk. Ha ugyanis feleslegesen használjuk a felszíni izmokat olyankor, amikor a mélyizmokkal kellene stabilizálni vagy mozgatni a testet, e túlzott aktivitás eredménye a sérülésveszély, rövidülések, a folyamat végén a degeneratív mozgásszervi betegségekkel. Arról nem is szólva, hogy ha a mélyizmok szerepét átveszik a felszíni izmok, akkor mind a mozgás, mind a testtartás rengeteg felesleges energiát fog felemészteni (emlékezz a két izomcsoport fajta működési jellemzőire), fáradékonyságot, teljesítménycsökkenést, testtudat csökkenést hozva magával.

Az akrojóga és a core kontroll visszaszerzése

A jelszó: vezessük fokozatosan vissza a testet a természetes mozgásmintákhoz! Ehhez elsősorban játékosságra van szükségünk. A mélyizmok – ahogy erről korábban szó esett -, az egyensúlyozásban, stabilizálásban játszanak szerepet, ha jól működnek. Az akrojóga ráhangoló feladatai pontosan ebben segítik a gyakorlókat, játékos keretek között érezhetik meg újra az egyensúlyukat, és a mélyizmaikat.

Stabilitás és mélyizom munka

A counterbalance gyakorlatok alapmechanizmusa az akrojógában

A különböző alap counterbalance (ejtsd. kánterbalansz), vagyis páros egyensúly gyakorlatok során a párok kézfogással ellentétes irányba engedik ki egymást, amely segít megérezniük a közös egyensúlyt. Legegyszerűbb formája, amikor szemben álltok egymással egy lépés távolságban, a kezek hajlítva csuklófogással, és lassan egyszerre kinyújtjátok a karotokat. Ezzel a páros mindkét tagja hátradől, megérzitek a másik súlyát, és hogy mekkora erővel kell tartani ahhoz, hogy ne dőljetek ki a pozícióból.

Madár kalibráció

A másik fontos alapgyakorlat az ún. madár kalibráció. Ilyenkor a base hanyatt fekszik, a flyer pedig közvetlenül a base elé áll. A base talpait a flyer medencecsontjára helyezi, a flyer pedig egyenes, plank pozícióban odaadja a súlyát a basnek, aki térdeit óvatosan hajlítva beengedi, majd visszanyomja a flyert. Fontos, hogy a base csak addig engedje a mellkasa irányába a térdeit, amíg keresztcsontja a földön marad, ha ugyanis másként tesz, akkor aránytalanul nagy terhelést kap az alsó háti szakasza! Ebben a gyakorlatban akkor érzed meg flyerként a mélyizmokat, ha képes vagy végig egyenes pozícióban maradni, és megbízva a partneredben elhiszed, hogy megtart téged.

A madár kalibrációjával már megérzed a mélyizmok munkáját

Három-, kettő-, egypont

A mélyizmok bekapcsolásának azonnali eszköze az ún. három-, vagy kétpontozás madár pozícióban. Ilyenkor a base felveszi a flyerrel a madár pozíciót, majd a flyer testsúlyáthelyezéssel megpróbálja az egyik csípőjét leemelni a base lábáról. Ha már biztosan megy a hárompontozás (két kéz és egy láb támasza), akkor meg lehet próbálni elengedni az ellentétes oldali kezet is. Ez a kétpontozás (egy kéz, egy láb támasza). Létezik az egypontozás is, ilyenkor a flyer egyetlen talpon egyensúlyoz madárban. Ez a haladó pozíció sok gyakorlást igényel, de egy biztos, akinek edzett mélyizmai vannak, meg tudja csinálni!

Ha remeg a fejed is, akkor helytelenül végzed a gyakorlatot

Sokszor látom az óráinkon, hogy egy-egy gyakorlat közben flyerek és base-ek feje remeg az erőlködéstől. Ilyenkor az történik, hogy a megfelelő mélyizomerő híján a gyakorlók a felszíni izmaikat használják, így próbálják pótolni azt, ami még hiányzik. Ez egy természetes reflex, de ha magadon is tapasztalod mozgás közben, akkor már tudod, hogy a mélyizomerőért dolgoznod kell!

A finom stabilizáló mozgások sora az akrojóga alapja. A helyesen felépített akrojóga gyakorlás az alapozással indul, pontosan azért, hogy a gyakorlás biztonságos és egészséges legyen! Ha valaki hiányos mélyizommunkával egyből legénykedni kezd (legyen szó bármilyen sportról), akkor az eddig kialakult aránytalanul nagy felszíni izomterhelését csak erősíti. Ha az elveszett mélyizom stabilitás helyreállt, akkor lehet folytatni a folyamatot a nehezebb, összetettebb feladatokkal.

Ha érdekel, hogy milyen mintákat viselsz, akkor keresd fel Ujhelyi Péter TestSzobrász mestert!

A bejegyzés lektorálásáért külön köszönet Pegán Attila TestSzobrász műhelyvezetőnek és Ujhelyi Péter TestSzobrász mesternek!